Внатрешниот дизајн игра важна улога, а исто така има значително влијание врз секојдневниот живот на луѓето. Можеби нема да го забележиме, но нашето расположение е многу под влијание на дизајнот на ентериерот во куќата и амбиентот во кој моментално живееме. Затоа дизајнерите на ентериер и експертите секогаш се фокусираат на боите, дезените и материјалите што се користат за украсување на просторот. Секоја година овие внатрешни дизајни и трендови се менуваат. Па што е со следната година? Кои се трендовите за креативен дизајн на ентериер за 2022 година?
Идеите за трендови во дизајнот на ентериер во 2022 година главно се насочени кон создавање релаксирачки, удобни простории. Станува збор за трансформирање на вашиот простор во пријатна дневна област со поволна атмосфера за одмор, работа, забава и други секојдневни активности.

Тренд 1: Неутрална палета на бои

Кога зборуваме за целокупната шема на бои што ќе ја обележат претстојната 2022 година, се работи за неутрални и земјени тонови. Да, трендот во претстојната година ќе биде „природноста.“ Поради пандемијата, луѓето сè уште го поминуваат поголемиот дел од своето време во своите домови, така што светлите и смели бои не создаваат соодветен амбиент и може лесно да ги изнервира.
Обидете се да користите неутрални и суптилни бои како беж, бела, слонова коска, тегет и сива боја. Овие нијанси ќе отворат низа можности за вашиот дом бидејќи можете да користите и други тонови за акценти. Затоа, создадете мирна и опуштена средина со неутрална палета на природни нијанси во форма на ткаенини, материјали, бои и украси.
Изберете ги топлите подтонови и пригушените тонови ако сакате да додадете малку драма, бидејќи тие добро функционираат со основните неутрални нијанси.


Тренд 2: Зелена – боја на годината

Една боја која ќе се види насекаде во 2022 година, е зелената! Оваа боја е веќе во тренд, и продолжува да биде во тренд во 2022 година. Зелената боја е толку смирувачка.
Различните нијанси на зелена боја, имаат толку природен изглед и го намалува стресот, ревитализира, а исто така е поврзана со растот и природата.
Значи, ако сакате да создадете суптилна, но драматична атмосфера во вашиот дом, зелената боја е клучната компонента! Можете да користите различни нијанси на зелена боја, како на пример во пастелни или затемнети нијанси, маслинки или темни нијанси. Сите тие ќе создадат освежителен амбиент без да доминираат во целокупниот изглед. Од мебел, ѕидови до украсни парчиња и растенија, оваа земјена боја можете да ја користите насекаде во вашата куќа.


Тренд 3: Одржливи и органски материјали

Кои се популарните материјали за трендовите на внатрешен дизајн за 2022 година?
Одговорот е прилично јасен, сите природни материјали. Да, следната година, природните и пријатни материјали ќе бидат истакнати. Материјалите како лен и памук, глина и тула, кадифе и керамика се користат за да се создаде смирувачка и органска средина во домовите. Не само тоа влијае на ентериерот на домот, туку и на нашиот начин на живот. Одржливоста е во тренд и ќе се види во наредните години. Сега дизајнерите, исто така, пристапуваат кон овој долгорочен позелен дизајн.
Бавната храна, бавната динамика и помалиот стрес ќе ни понудат подолг и постабилен живот. Обидете се да користите материјали како камен, стаклен оникс, мермер, гранит и светло дрво во мебелот и декорацијата на домот.
Можете исто така, да ги користите овие материјали на многу начини бидејќи тие исто така, изгледаат добро како акценти. Можете да пробате различни комбинации од дрвени облоги на ѕид до подови од природен камен и постелнина со ленени материјали и тие ќе изгледаат стилски во сите сезони.

Неутралните бои се пријатни, флексибилни и класични, а кога се користат во затворени простории имаат способност да создадат удобност, топлина и енергија.